42391 Mesaj 12610 Konu- Gönderen: 10816 Üye - Son üye: Penney5834


Su an bu konuyu goruntuleyenler
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yürüyedur (Eski Efsane Oluşum)  (Okunma Sayısı 10751 defa)
24 Aralık 2014, 15:46:41
Lejyoner37
Super Moderator
****


Uye Bilgileri
Uye No: 24
Mesaj Sayısı: 2435
Nerden: Ütopya
Cinsiyet: Bay

Aktiflik

Deneyim
Seviye
Kotu itibar
Karma +720/-0

Çevrimdışı Durumu: Özel Mesaj (Offline)
« :»
Yürüyedur! grubun’dan Onur Eriş şöyle anlatıyor kısaca ;

“Aslında, haydi bir grup kurup adam toplayalım diye bir düşüncemiz hiç olmadı. Zaten epey süredir maçlara beraber gittiğimiz bir arkadaş grubumuz vardı.
2001-2002 sezonunda Maç Kafe’nin yeni açıldığı yıllardı. Bilet fiyatlarındaki artışı protesto etmek için Suat Ateşdağlı ve diğer ultrAslan üyeleriyle toplanıp, nasıl bir tepki koyarız, fiyatları nasıl indirtebiliriz diye konuşuyorduk. Herkes bu artıştan şikayetçi olmasına karşın somut bir fikir üretilemedi ya da üretilmek istenmedi. Tam o sıralarda Galatasaray’ın, Arnavutluk’un Vllaznia ekibiyle oynayacağı Şampiyonlar Ligi ön eleme maçı vardı. Biz de, nasılsa tribünden net bir fikir henüz çıkmadı, bari bu maç bir tepki olarak bizim ekip eski açıkta seyredelim dedk. O maç içinde bir flama yaptırmayı kararlaştırdık. Yürüyedur! flamamız için hepimizin hemfikir olduğu bir isimdi.
Böylelikle ‘Yürüyedur!’ flaması ilk olarak Vllaznia maçında eski açıkta görüşmüş oldu. Sonraki maçlarda tekrar kapalıdaki yerimize geri döndük. Fatih Terim, Milan’la anlaşıp İtalya’ya gitmişti. İnter’le oynayıp 4-1 yendikleri derbi maçına San Siro’ya, şu sıralar Amsterdam’da yaşadan arkadaşım Demir’le gittim. Flamamızı o maç San Siro’ya astık.

Bir hafta sonra Galatasaray’ın Lazio ile maçı varı. O maçı seyretmek için Roma’ya geçtik. Fatih Terimli Fiorentina’nın, Orhan Erdemir’in yönettiği ve Fatih Terim’i tribüne yolladığı olaylı maçta da oradaydık. Bu maçlarda flamamız’ın televizyondan gözükmesi bizim tanınmamıza yol açtı. Bizim gruptan arkadaşımız olan Barış Timurlenk (Zoban) internet ortamında tanınan birisiydi. Bizim web sitemizi de o yaptı. Site faaliyete geçtikten sonra tribündeki insanların bize olan ilgisi arttı.” diyor Onur Eriş.

Türkiye’de ki taraftar grupları, şu an tribün namına bir şeyler yapabiliyorsa bunu Yürüyedur’un, zamanında büyük zorluklarla gerçekleştirdiği icraatlara borçludur. Şu an hala eksikliği hissedilen ‘Megafon’ kültürünün İlk öncüsü Yürüyedur grubudur.

Sadece Megafon değil, Olimpiyat stadında yapılan 3 yildiz diye adlandırılan koreografide kırmızı sarı çerçeve icinde siyah fon üstüne beyaz üç adet yildiz cok düzgün sekilde belli olmaktadir. Bu sadece Galatasaray taraftari ve Yürüyedur  için değil birlikte hareket edememe özelliğine sahip Tükrk insani için de büyük bir başarıdır. Bu koreografide ultrAslan UNI ve ultrAslan TAYFA birlikte çalışmıştır. Fikir babaları Rahmetli Alpaslan Dikmen ve Yürüyedur! emekçileridir.

Yaptıkları her icraat yaratıcılığın zirve noktasında olan bu grup Galatasaray tribünleri için çok şey ifade ederdi.  Tribünde çekemeyenleri çok olduğu gibi, hayranlık besleyen bir kitle de vardı. Çekemeyenler alenen bunu belli ederken, hayranlık besleyen grup desteğini belli edemedi, ya da bir şekilde ettirmedi. Çalışmalarında İtalyan tribünlerini örnek alıyordu Yürüyedur! Sloganları, “Sürü ile dolaşmaktansa, Kurtlarla kapışmayı tercih edenler” idi.

2003-2004 sezonunda büyük kaptan Bülent Korkmaz kadro dışı bırakıldığında, Kaptan’a destek olmak için evinin önünde sabahlamışlardı, dillerinde “kaptanım sen üzülme boş yere” bestesiyle.


parçalı hayatlar yaşayan Galatasaray Taraftarı’nın neleri yapabildiğini, ve yapabileceğini anlaması için ziyadesiyle önemlidir Yürüyedur!. Kısılacak ses çoktur bizde, zamanında kıstık, yine kısacağız Cimbom için!


Son 1-2 yıldır sürekli Yürüyedur! ‘un geri döneceğine dair söylentiler çıkar ortada. Yürüyedur! zaten tribünlerde, aranızda ve aramızda. Tribünleri bırakanlar oldu, çoluğa çocuğa karışan oldu. Hatta torunu olan bile var. Şu net bir şekilde bilinmelidir ki Yürüyedur! grubu ultrAslan’dan bağımsız bir grup değildi. Fakat bu demek değil ki Yürüyedur! grubunu ultrAslan kurdu. Rahmetli Alpaslan Dikmen kendi elleriyle defalarca Yürüyedur! Pankartı asmıştır.

Olaylı Bursa maçı ve 1-2 farklı tatsız olay yaşanmasından sonra Yürüyedur! grup halinde maça gitmeyi bırakmıştır. Yinede Ara sıra flamaları dalgalanır tribünlerimizde.

Alttakiler Uludağ Sözlük'ten Alıntıdır

galatasaray tezahuratı . şöyledir :

kolkola girip senin yolunda
and içti bu büyük taraftar
tek yürek olup
sonuna kadar
yürüyedur galatasaray

tribünlerin en sağlam ve en yaramaz çocuklarıydı onlar.. şimdi ki tribün kültürünü getiren insanlardı. ultraslanı 'ultras' yapanlarda bunlardı. kısacası efsanelerdi.. emekçi, cefakar taraftarlardı.. ve kendi istekleri üzerine veda etmişlerdir.
münferit olarak maça geldiklerini söyleyebilirim ancak içler acısı hali görüp geri döndükleri zamanlarda olmuştur. kirlenen, pislenen,

müthiş bir organizasyon zekası vardı adamlarda, her zaman her yerde aynı tonda aynı şeyi yapabilirlerdi. nihayetinde, delikanlı gibi davrandılar, ses çıkartmadan gittiler..

ayrıca, italya da, inter tribünlerinde sallanan 'yürüyedur' pankartıda, şimdiki kolpalara ufak bir hediye idi..
dünya tribün tarihine geçecek taraftar grubuydu(ah ulan ah)
şimdi herkesin sorusu cevap bekliyor; dönerler mi geri?
tribünlere bir maçlığına dönüp taraftar nasıl olur öğretmesi gereken taraftar topluluğu. meşale nasıl yakılır, stad nasıl cehenneme döner göstermeli hepsini.

Türkiye'nin en kaliteli, en seviyeli, en ultras mantaliteli taraftar grubuydu.onlar o gri kapşonlu kıyafetleriyle kapalıda görülünce yer yerinden oynardı, taraftar hiç susmazdı.[/b]

Bunlarda birkaç VideoUludağ Sözlük
nostaljitribunler.wordpress.com


Nasıl ki bu milletin tacıdır Yıldızla Ay,yüksel taa arşa kadar Şanlı Galatasaray...

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer: