e
sv

Hagi Neden Mi Büyük Futbolcuydu?

843 okunma — 17 Şubat 2024 16:19

Gheorghe Hagi! O bir Galatasaray efsanesi! Ama aynı zamanda Dünya Futbolu için de bir ikon’du. Öyle ki, 36 yaşında Galatasaray’da jübile yaptıktan sonra, Avrupa devleri Real Madrid ve Inter’den futbola dönmesi için transfer teklifi almıştı. Hagi ne kadar mı büyük futbolcuydu? Real Madrid’i 36 yaşında peşine takacak kadar!

1999/2000 sezonunda, tüm kulvarlarda çıktığı 37 maç’a, 17 gol ve 7 asist sığdırdı Hagi. Galatasaray’ın Uefa Kupası‘nı kazanmasında en kilit isimlerden biriydi. Futbola veda edeceği son sezonunda ise 13 gol 18 asist ile 31 gole doğrudan etki yapmıştı. 5 sezon formasını giydiği Galatasaray’da 10 kupa kaldırdı. Ayrıca 1999 – 2000 sezonunda, ülkesi Romanya’da 7. kez yılın futbolcusu seçildi.

Gheorghe Hagi futbolu, 2001 yılında 36 yaşında, efsanesi olduğu Galatasaray’da bıraktı. Galatasaray, onun için yıldız isimlerin de katıldığı bir jübile maçı düzenledi. O sezonun sonunda, Zinedine Zidan’ı transfer eden Real Madrid ve Toldo, Adriano, Kallon ve Materrazi gibi isimlere sahip olan İnter‘den teklif almıştı. Yeni sezon için 100 milyon dolarlık transfer bütçeleri ayıran bu iki kulüp, Hagi’ye yaptıkları teklifleri doğruladı.

Görüleceği üzere Gheroghe Hagi, sadece Türkiye’ye gelirken değil, ayrılırken de çok büyüktü. Böyle bir futbol ikonu’nun Türkiye’ye gelip 5 yıl futbola damga vurması her açıdan bir şanstı. Son 10 yılda Fernando Muslera’nın Lige damga vurması gibi. Hagi’nin varlığı da, Galatasaray’ın rakiplerini domine etmesini sağlıyordu. Sahadaki patrondu, takımın hırsıydı. İyi ki bizimleydin! İyi ki varsın Karpatların Maradonası!

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.