e
sv

Fenerbahçe Dünyanın En Büyük Spor Kulübüdür Yalanı

456 okunma — 04 Mayıs 2024 15:41

Fenerbahçe yöneticilerinin ve taraftarının, özellikle son yıllarda sürekli iddia ettiği bir şey var. Fenerbahçe Dünyanın En Büyük Spor Kulübüdür! Peki bunun doğruluk payı var mı? @atkılılar_kalir isimli Twitter hesabının konu ile ilgili yazdığı makale bu iddiayı konu ediyor. İşte o makale;

Fenerbahçe’nin kendi kendine verdiği “Dünyanın en büyük spor kulübü” ünvanı’nın özgüveni nereden geliyor diye biraz araştırmak istedim. Dünyanın en büyüğü olmak için önce Türkiye’nin en büyüğü olmaları gerekiyor haliyle. Bir bakayım dedim şu “en büyükler” kimlermiş, en çok kimlerin şampiyonluğu varmış. Tablo çok ilginç.

Futbol Erkekler: Galatasaray

Basketbol Erkekler: Efes

Basketbol Kadınlar: Fenerbahçe

Voleybol Erkekler: Eczacıbaşı

Voleybol Kadınlar: Eczacıbaşı

Hentbol Erkekler: Beşiktaş

Hentbol Kadınlar: TMO Ankara

E-Spor: Dark Passage

Su Topu: Galatasaray

Yüzme Erkekler: Galatasaray

Yüzme Kadınlar: Fenerbahçe

Buz Hokeyi: BB Ankaraspor

Kadın Futbol: Konak Belediyespor

Tekerlekli Sandalye Basketbol: Galatasaray

Akla ilk gelen takım sporlarına bakınca, Fenerbahçe’nin iddiası çürüyor. Ancak şöyle ilginç bir sonuç çıkıyor ki, bu sıralamaların çoğunda Fenerbahçe 2. sırada. Buradan yola çıkarak “Dünyanın en iyi ikinci spor kulübü” diyebilir ve “loser” olduklarını doğrulayabiliriz.

Bireysel sporlara gelince de, “yetiştirdiği sporcular” faktörü ortaya çıkıyor. Aslında Fenerbahçe takımı sporcusu olarak başarılı olan isimlerin büyük bir kısmının belediye takımlarında yetiştiğini, bir kısmının da yerel kulüplerden transfer edildiğini görüyoruz. Geriye kalan kısmını da devşirilen ve Türk vatandaşlığı verilen yabancılar oluşturuyor. Yani zaten madalya kazanan sporcuları transfer ederek bir algı oluşturuyorlar.

Tüm bunların üstüne bir de “Dünyanın en büyük spor kulübü” cümlesini, 5 ayrı dilde Google üstünde arattım. Hiçbirinde Fenerbahçe’ye dair bir içerik bulamadım. İsmi dahi geçmiyor. Sözün özü o ki, kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Sonra da kendi kendilerine verdikleri ünvan için “gururla taşıyoruz” diyorlar. Bunun şerefine ben de logolarına birkaç yıldız daha ekliyorum. Hayırlı olsun.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.