e
sv

Love Bombing, Gaslighthing, Ghosting

534 okunma — 19 Ocak 2024 23:45

Gibi dizisi ile son zamanlarda sıkça konuşulan bir ilişki durumu tanımı. Love Bombing, Gaslighting, Ghosting! Peki ne anlama geliyorlar? İlişkide hangi aşamaları tanımlıyorlar? Bunlar, z kuşağıyla beraber popülerleşen ve yaygınlaşan kavramlar. Ama önemli bir konudur netice itibariyle. Kavramlar, aslında ‘narsist‘ diye tanımlanan insanların, bir ilişkide karşı taraf üzerinde kurduğu ya da kurmaya çalıştığı yönetim mücadelesinin sembolüdür. Şimdi hep birlikte bakalım, ilişkilerde ne anlama geliyormuş bu kavramlar?

Tam bir sevgi bombardımanıdır. Bahis konusu kişi öyle güzel sever, (ya da seviyor gibi görünür -ki burası çok enteresandır çünkü yapan kişinin strateji amacıyla bilinçli yapıp yapmadığı konusu derindir-) öyle güzel ilgilenir ve öylesine tutkuludur ki… Partneri tam anlamıyla bulutların üstünde dolaşır. Ve bu da narsist kişi’de etkiyi gösterir. Gelelim bu anlamsız örgünün diğer kavramına.

Lovebombing

Bu gıcık (yeni neslin ‘cringe’ diye tanımladığı) kavram ise ‘narsist kişi’nin uyguladığı manipülasyonlar silsilesidir. Çünkü kişi, doyumu artık bu yolla sağlamaktadır. İlişkide kavgaya zeminler hazırlayarak, çıkması kaçınılmaz olan kavgada, partnerini, huzursuzluğu çıkaran, mutsuzluğun sebebi ve psikolojik olarak sıkıntılı olduğu gibi durumlara ikna eder. Ve partner, buna inandığı için ilişkisini kurtarmanın yollarını arar. Narsist kişi için iyi haber! Bir köleniz ve bağımlınız oldu. Narsist kişi durmayacaktır. Başka bir örgüye olayı taşımadan olur mu hiç?

Gaslighting

Bu da narsist kişinin aniden, birden ortadan kaybolmasını tanımlamaya çalışan bir kavram. İlişkide yaptığı tüm manipülasyonlara kendisi de inanan bu kişi, tüm faturayı kestiği partnerini hayatından çıkarır ve başka kişilere yönelir aynı döngü için.

Ghosting

Bu yazıda işlediğimiz Gaslighting kavramının, adını 1944 yapımı “Gas Light – Işıklar Sönünce” filminden alındığını biliyor muydunuz?

Gas Light – Işıklar Sönünce

George Cukor’un yönetmenliğini yaptığı ve 7 dalda Oscar adayı olan filmde, başrol oyuncusu Paula’yı ünlü oyuncu Ingrid Bergman canlandırır. Genç bir kızken ona bakan teyzesinin, evlerinde öldürülmesine tanık olan Paula, naif ve güzel bir kadındır. Geçirdiği bu vahim olaydan yıllar sonra Gregory ile evlenir. İtalya’da, teyzesinden miras kalan ve aynı zamanda cinayetin işlendiği evde yaşamaya başlarlar. Olayın kötü hatıraları ile psikolojik sorunlar yaşayan Paula, aynı zamanda yeni eşinin, kendisine yönelttiği, unutkan ve uyumsuz olduğu ithamları ile baş başa kalır. Paula’yı eve kapatan ve herkese onun kötü olduğunu söyleyen Gregory, insanları onun sanrılar gördüğüne ikna etmeye çalışır.

Gas Light – Işıklar Sönünce

Filmin ismi, Gregory’nin evlerindeki gaz lambasının kısıldığını söyleyen karısı Paula’yı, delirmeye başladığına inandırmaya çalışmasından gelir. Bundan sonraki süreçte, filmdeki Gregory ile Paula arasındakine ilişkiye benzer durumlara “Gaslighting” denmeye başlanır.

Litaratüre göre gaslighting, kendi çıkarları için başka bir kişiye karşı, tekrar edecek şekilde yalan söyleyen, manipüle eden ve bu durumdan dolayı kurbanın kendi akıl sağlığından şüphe ettiği durumlara denir. Gaslighting’de kurbanda bir parça Stockholm Sendromu da gelişir. Artık gerçeği doğru algılayabildiğinden emin olamayan kurban, gaslighter’a bağımlı hale gelir. Ve ona her zamankinden daha fazla bağlanır.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.